ÇOBANIN NİYETİ GİRİT'TE YAŞANMIŞ OLAYLAR İbrahim BABÜR

Girit anıları ve söyleşileri
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

ÇOBANIN NİYETİ GİRİT'TE YAŞANMIŞ OLAYLAR İbrahim BABÜR

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 13 Şub 2020, 16:34

ÇOBANIN NİYETİ

İkinci kuşak Girit mübadili Mustafa Gün’den (Hlil Gün’ün oğlu)dinlediğim bir olay.
Girit’in Gurna köyünde köylülerin sürü dışı olan hayvanlarını toplayıp meraya götürüp getiren aylıklı bir Rum çobanı varmış.Her gün sabahleyin evlerden aldığı hayvanları gün boyu otlatır,akşamları getirirmiş.Köyde sürüye hayvan katan her ailenin sırayla dönerli olarak çobana öğle yemeği götürme zorunluluğu varmış.
Çoban köyün sulak,ağaçlı bir yöresinde hayvanları gölgeye yatırır,yemek getireni orda bekler buluşurlarmış.
Yemek götürme sırasının babamlara geldiği gün,15-16 yaşlarında olan babam Halil Gün,çobana yemeğini götürmüş.Mevsim baharmış,doğa yemyeşil,renk renk çiçekler insanın başını döndürüyormuş kokularıyla.Öyle ki paptyalar taşların arasında bile kendine hayat bulmuş.Her taraf kuş sesleri içinde,temiz hava,insanı başka bir dünyaya taşır gibiymiş.Çoban yemeğini yiyip sürüyü otlatmaya kaldırdığında,babm da peşine takılmış,etrafta koşuşan kuzuları kucaklayıp severken farkına varmadan vakit geçmiş ikindi olmuş.Çoban babama:
-‘’Haydi artık ! Sen köye dön.’’ Demiş.
Babam haz duyduğu bu neşeli ortamdan ayrılmayı aklından bile geçirmemiş.Aynı neşesiyle kuzuların peşinde koşuşuyormuş.Az sonra çoban babama;
-‘’Bak artık geç oluyor,yavaş yavaş yola koyul’’ diyerek ikazını yinelemiş.
Bu esnada yavrulayan bir koyunun kendine enteresan gelen görüntüsü,çobanla beraber dönmeyi kafasına yerleştirmiş olan babamın,bu ikazı duymasına mani olmuş.O yine kendi havasındaymış.Aradan biraz daha zaman geçince bu sefer çoban hırsla ve bağırarak:
-‘’Bana bak ! Ben sana ne diyorum?Hala buradamısın? Defol git buradan !’’ diyerek,babamı azarlayarak kovmuş.
Babam bozulmuş,içinden çobana küfrederek ayrılmış.Yol boyunca kızgınlığını yorumlayan düşünceler ve mırıldanmalarla köye varmış.
O akşam çoban köye dönmemiş.Köylüler merak içinde sabahı beklemişler.Köylülerin sabah erkenden oluşturdukları bir ekiple,meraya çobanı aramaya çıkmışlar.Çok geçmeden çobanı bıçaklanarak öldürülmüş halde bulmuşlar.Etrafta canlı hayvan olarak hiçbir şey görememişler.Hayvanların çalınmış olduğunu anlamışlar.
Babam,’’aslında çobanın iyi niyetli olduğunu,sonradan öğrenildiği kadarıyla aldığı tehditlerden ve sezdiği tehlikeden beni uzaklaştırabilmek için,hareket ederek kovduğuna inandım’’,diye anlatmıştı.

GİRİT’TE YAŞANMIŞ OLAYLAR

İbrahim BABÜR

Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir