Mübadiller Prizren’de Yad Edildi

Girit ve Girit Türkleri ile ilgili Haberler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Mesajlar: 5646
Kayıt: 05 Haz 2019, 22:41
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 1098 kez
Teşekkür edildi: 27 kez
İletişim:

Mübadiller Prizren’de Yad Edildi

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 16 Eki 2019, 08:40

Mübadiller Prizren’de Yad Edildi
401_207_mubadele3920195.jpg
401_207_mubadele3920195.jpg (13.03 KiB) 359 kere görüntülendi
“Orkide” Prizren Kadınlar Derneği organizasyonu ile dün akşam (03.09.2019) Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği ve Bursa Gazi Anadolu Lisesi işbirliğinde hazırlanan "Mübadele" adlı belgesel filmi gösterimi gerçekleştirildi.

Geniş katılımın gözlendiği belgesel filim gösteriminde “Orkide” Prizren Kadınlar Derneği Başkanı Sevgi Kervan, farklı bir etkinlik ile bir araya gelmek mutluluğunu ifade etti:
“Orkide Derneği olarak gençlerimizin çalışmalarını desteklemek, profesyonel çalışmalarının yolunu açmak düşüncesiyle bu akşam buradayız. Bir yandan mübadelenin insanlar üzerinde bıraktığı izleri görmüş olup bir yandan da mübadil çocukların ve torunların atalarını bu vesileyle yad etmiş olacağız.”

Mudanya Lozan Mübadilleri Dernek Başkanı Hüseyin Türker, 30 Ocak 1923 tarihinde Lozan’da imzalanan anlaşma sonucu Yunanistan ve Türkiye arasında mübadele, bu süreçte yaşanan zorlukları, Türkiye’ye Müslüman Türklerin yerleşmesindeki zorlukları ve dernekleşme sürecinden kısaca bilgi verdi. Dernek olarak mübadeleyi farklı etkinliklerle unutturmamaya çalıştıklarını söyleyen Türker bu belgeselin de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu desteği ile gerçekleştiğini belirtti.

Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Fikrim Damka, belgesel ile mübadele sürecinde yaşanan acı günleri günlerin yad edileceğine işaret ederken “Allah bir daha mübadele dönemini bu millete, bu topraklardaki insanlara yaşatmasın” temennisinde bulundu.

Selamlama konuşmalarından sonra Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği ve Bursa Gazi Anadolu Lisesi işbirliğinde hazırlanan "Mübadele" adlı belgesel filmi gösterimi gerçekleştirildi. Filimde mübadele çocukları ve torunları yerlerinden edinenlerin dramlarını atalarının ağzından anlatırken hazır bulunanlara da duygulu anlar yaşattılar.

Film gösteriminden sonra dernekler arasında karşılıklı hediyeler takdiminden sonra hazır bulunanlar verilen kokteylde sohbet fırsatı buldu.

"Mübadele" adlı belgesel filmi gösteriminde Kosova Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Müfera Şinik, T.C. Prizren Başkonsolosu Serdar Özaydın, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Numan Baş, TİKA Priştine Koordinatörü Burak Ceran ve kurumlar ve kuruluşlar temsilcileri de hazır bulundu.


http://www.kosovahaber.net/?page=2%2C12 ... AkBX14qIr8
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir