İki kez bir yabancı/Ali Onay

Girit konulu Makaleler
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

İki kez bir yabancı/Ali Onay

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 13 May 2020, 16:07

96665489_2378347369135885_5700300266201415680_n.jpg
96665489_2378347369135885_5700300266201415680_n.jpg (37.58 KiB) 1463 kere görüntülendi
Yaşayan Tarihsel Hafızamız Küçük Asya, Moschonisi-Ayvalık'ta Söndü ALİ ONAY
Geliştirici : NIKOS LIVADARAS *
İki kez bir yabancı
Anılarımızı saklamak için çok geç.
Onların özü, orijinal özü,
zaten kayboldu.
Bu ilk mülteciler anılarını paylaştı,
gerekli anılar
gecikmeden kaydedildi.
Doksan iki yıl geçti,
ve anılar başka bir şeyle mücadele ediyor,
Sahtekarlığa hazır.
Ancak hikayenin odak noktası her mülteci için
aynı kalır.
Bir yerde doğmak,
bir başkasında yaşlanmak
ve her iki yerde de bir yabancı gibi hissediyorum.
(Ailesi Girit'ten Türkiye'ye gelen Profesör Ayşe Lahur Kirtunç).
1 Şubat'ın erken saatlerinde , Türk Girit Ali Onay'ın (Giaslidaki) kalbi atmayı bıraktı ve onunla birlikte Yunan Ayvalık ve Moschonissianların tarihi anısı.
Resmo'da doğdu, Mayıs 1924'te yeni bir anavatan karşılığında küçük bir çocuk olarak soyuldu.
Kültürlü, açık fikirli bir adam, kök saldığı yeni yer olan Moschonisi'ye herkes kadar saygı duydu. Çok çalıştı ve mübadelenin kendisine attığı yeni yerin her Yunan unsurunu korumak ve değiştirmek için üst düzey yetkililerle yüzleşmekten korkmadı. Kiliseleri ve manastırları yakalamak için çok çalıştı. O yazdı "Cunda Panagia Kilisesinin inşaat ve yıkım tarihini" (- A. A. Lübnan Editions Yeni Sınırlar). Kaybetmemek, Yunanlıların geride bıraktığımız yerin kimliğini değiştirmek için savaşmadı.
Doğduğu ve geride bıraktığı anavatanı Girit sevgilisi Rethymnon, Doğu'dan bizim gibi şiddetle kökünden kurtuldu.
Bir hac evine gittiğimde, son on altı yıldır onunla tanışmak ve onunla tanışmak için iyi bir servet elde ettim. Ebeveynlerinin Rethymnon'dan getirdiği en değerli şeylere sahip olan küçük müzesini, evinin ikinci katındaki zenginliğini sunmaktan mutluluk duydum. Ruhları ve duyguları.
Geçen Ekim onunla en son tanıştığım zamandı. Dediğim gibi beni "özlemle" bekliyordu. Yaklaşık 100 yılına rağmen tam bir zihin netliği ile.
Ölüm, dinler ve halklar arasındaki ilişkiler hakkındaki görüşlerini analiz etti ve biri saflığına ve gelişmiş düşüncesine hayran kaldı.
1999 yılında ilk kez 1924'teki nüfus değişiminden sonra diğer Türk Giritlileriyle memleketi olan Rethymno'yu ziyaret etti ve birkaç yıl sonra istediği gibi ibadet etmek ve yaşamak ve sevinmek için sadece Moschonisi'den Girit'e yolculuk yaptı. vatanı.
Sohbetlerimizin her birinde, ilk ve son konuşması 2002'de kaybeden karısıyla ilgiliydi. “Benim Maria”, onun dediği şeydi… Bugünden itibaren, son evini onun yanında inşa etmeye özen gösterdiği için yanında olacak.
Bugünden itibaren biz, Aivaliotes-Moschonissiotes'in torunları yalnız kaldı; memleketimizdeki son adamımızı kaybettik. Yaşayan tarihsel hafızamızı kaybettik.
Bugün itibariyle babamız Alibey, İsmet Altay (Arifagadaki), Mustafa Gűnaydin (Zigardelaki), Antigoni ve Asimaki Pagida ve diğerleri ile birlikte sonsuzluğa geçtiniz.
Sizi yaşadığımız sürece tanıyan bizler sizi hayatımızdaki en güzel ve önemli insanlardan biri olarak hatırlayacağız.
Girit ziyaretinizden sonra taşıdığınız vatanınız Rethymno toprağı size son evinizde sonsuza dek eşlik edecek…

GİRİTLİLER.Crete immigrants...Sayfasından alıntıdır.
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir