Hayvanlar Kabeye Gidiyor Bir Girit Tekerlemesi

Girit dilinde çeşitli tekerlemeler
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

Hayvanlar Kabeye Gidiyor Bir Girit Tekerlemesi

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 13 Eyl 2019, 14:57

Hayvanlar Kabeye Gidiyor (Bir Girit Tekerlemesi)

Kibirli horoz bir gün kabeye gitmeye karar vererek yola çıkmış.

-O PETİNOS O ĞUMENOS PAYİ STO ÇABE:(Kibirli horoz kabeye gidiyor).
Arkasından yetişen kibirli tavuk ''Ben de gelmek isterim diyerek ona katılmış
-O PETİNOS O ĞUMENOS ÇE İ ORNİTHA İ ĞUMENİSA PANE STO ÇABE:(Kibirli horoz ile kibirli tavuk kabeye gidiyorlar).
Biraz yol almışlardı ki karatavuk'a rastlarlar.Karatavuk nereye gittiklerini sormuş.''Kabeye'' yanıtını alınca ''Ben de geleyim'' deyip peşlerine takılmış.
-O PETİNOS O ĞUMENOS,İ ORNİTHA İ ĞUMENİSA ÇE KOTSİFOS O SFİRİHTİS PANE STO ÇABE:(Kibirli horoz,kibirli tavuk ve ıslıkçı karatavuk kabeye gidiyorlar).

Yolda yalnız gezen eşek karşılarına çıkmış ve kabeye gittiklerini öğrenince ''Ben de geleyim'' deyip o da katılmış.
-O PETİNOS O ĞUMENOS,İ ORNİTHA İ ĞUMENİSA,O KOTSİFOS O SFİRİHTİS ÇE ĞAYDHAROS O GANİSTİS PANE STO ÇABE:
(Kibirli horoz,kibirli tavuk,ıslıkçı karatavuk ve anırgan eşek kabeye gidiyorlar).

Yollarına devam ederken karşılarına köpek çıkmış.O da Kabeye gitmek için eklenmiş.
-O PETİNOS O ĞUMENOS,İ ORNİTHA İ ĞUMENİSA,O KOTSİFOS O SFİRİHTİS,O ĞAYDRAHOS O GANİSTİS ÇE O ŞÇİLOS O ĞAVJİSTİS PANE STO ÇABE:(Kibirli horoz,kibirli tavuk,ıslıkçı karatavuk,anırgan eşek,havlayan köpek ve miyavlayan kedi kabeye gidiyorlar).
Nihayet onları gören Tilki de kafileye eklenmiş.
-O PETİNOS O ĞUMENOS,İ ORNİTHA İ ĞUMENİSA,O KOTSİFOS O SFİRİHTİS,O ĞAYDHAROS O GANİSTİS,O KATİS O MİYAUNİSTİS ÇE İ ALUPU ME TA MALA PANE STO ÇABE:(Kibirli horoz,kibirli tavuk,ıslıkçı karatavuk,anırgan eşek,havlayan köpek,miyavlayan kedi ve bol tüylü tilki kabeye gidiyorlar).Kabenin yolu çok uzun.Yolda Kabeye gitmek isteyen daha bir çok hayvana rastlamışlar ve onlarda kafileye katılmışlar.Sizde o hayvanların Giritçe adlarını biliyorsanız bu tekerlemeyi daha çok uzatabilirsiniz.Ama sonunda kabeye varılabilir mi? Bunu sanmıyorum.Önemli olan çocuklara hayvan isimlerini öğretmektir.

Her yönü ile Gİrit kitabından alınmıştır.
Prof.Dr.Hakkı Bilgehan.
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir