AYVALIK TARİHİNDEN KÜÇÜK BİR KESİT VEDAT AKMAN ANISI

Üyelerimizin aile ve tanıdığı insanların fotoğraf ve anıları paylaşılacaktır
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

AYVALIK TARİHİNDEN KÜÇÜK BİR KESİT VEDAT AKMAN ANISI

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 23 Eki 2020, 07:49

AYVALIK TARİHİNDEN KÜÇÜK BİR KESİT.
1957...1960 yılları arasında ayvalıkta yaşadım.
Ben Vedat Akman 13 yaşımdan 16 yaşına kadar
Ayvalık ın o güzel yıllarını yaşadım.Ayvalık Macaron mahallesinde,dedem Girit Resmo lu
Kavusano Hasan Ergi ağanın evinde kaldım.
Kilisenin oradaki eski sanat okulunda 3 yıl okudum.Üç yıl içinde çok beceriler kazandım.
O yıllar zeytinyağı seköründe,büyük atılımlar başlamıştı.Ambalajlama,paketleme,özellikle sabun sanayisinde,pres sabun imalatı yapılmaya başlandı.Benim akrabam Ayvalık
ta zeytin yağı konusunda OLMAZSA OLMAZI BÜYÜK USTA,
TEKNİK ADAM NECATİ KABASAKAL.
Ayvalıkta büyük bir torna atölyesi vardı.
Ben arasıra atölyesine gider,bilgi ve beçerimi
arttırmaya giderdim.Bana bir gün bir soru yöneltti.Verdiğim cevabı beğenmişti.Beni atölyesinde,teknik resim çizim konusunda
bana yardım etti.Ara sıra beni fabrikalara götürmeye başladı.Hem meslek okulunda tesfiye eğitimi gördüm,hemde atölyede mesleyimi pekiştirdim.Bilgim artmaya başlamıştı.Beraber gittiğimiz fabrikalarda itibar görüyorduk.Buda benim mesleyime ilgimi arttırıyordu.Şunu söylemeyi unuttum NECATİ
KABASAKAL ın çocuğu yoktu.Bir yerde beni kendi çocuğu gibi gördü.Benim okuyup Makina Mühendisi olmamı,hep bana telkin etti.
1959 yılında Ayvalık Sanat Okulundan diploma
aldım.Liseye İzmir Mithatpaşa Sanat okuluna başladım.1963 yılında diploma aldım.Sanat okulu mezunu olarak 1964 Turyağ fabrikasında teknik ressam olarak hayata başladım.
O sene İzmir Mimarlık Mühendislik Yüksek Okulu gece kımına kaydımı yaptırdım.
Turyağ dan 550 tl maaş alıyordum.Okul özel olduğu için yıllık 3000 tl idi.Konuştum 12 ay ×
250 tl =3000 tl yi taksitle 5 yıl ödedim.
Cebime kalan 300 tl beyler gibi yaşıyordum ve okuyordum.İzmir Karşıyaka daki evimizden,SABAH İŞE AKŞAM OKULA TAM 5 YIL
PAZAR DAHİ OKULA GİTTİĞİM GÜNLER OLMUŞTUR.1969 YILINDA MAKİNA MÜHENDİSİ OLDUM.NECATİ KABASAKALİN DEDİĞİ OLMUŞTU.KENDİSİ ATÖLYESİNİ İZMİR E TAŞIDI.O KADAR TECRÜBELİ BİR İNSANDIKİ.İNANILMAZ FİKİRLERİ VARDI.
ONDAN HEP YARARLANDIM.
HAYAT ARKADAŞI EŞİ HÜSNİYE GENÇALP
( KABASAKAL) GİRİT RESMO LU MÜKEMMEL BİR HANIMDI.CANAYAKIN SEVECEN VE KOCASINA ÇOK DÜŞKÜN BİR HANIMDI.
İKİSİDE RAHMETLİ OLDU.BENİN MESLEKTAŞIM BABAM KADAR SEVDİĞİM NECATİ KABASAKAL NURLAR İÇİNDA YATIN.
VEDAT AKMAN
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir