Pervolo İbrahim Çınar /Figen IŞIK

Üyelerimizin aile ve tanıdığı insanların fotoğraf ve anıları paylaşılacaktır
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

Pervolo İbrahim Çınar /Figen IŞIK

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 15 Eki 2020, 08:16

121553077_2734834696755037_7346666155295580749_n.jpg
121553077_2734834696755037_7346666155295580749_n.jpg (38.71 KiB) 1296 kere görüntülendi
Figen Işık paylaşımıdır :
Dedem pervolo lakaplı İbrahim Çınar Mübadeleden önce Bodrum’a gelenlerdenmiş. Ben onu sondan başlayarak parça parça annemden duyduğum hikayelerle anlatmak istiyorum.
Dedemin işleri çok iyiymiş o zamanlar. Bodrum’a gemi yanaştığı zaman liman olmadığı için kayıklarla gidilip yolcu ve eşyalar taşınırmış. Fırtına olduğu zamanlar kimse gitmek istemezmiş dedem hadi bre deyince cesaretlenirlermiş ve giderlermiş.
Bir sürü iş yaparmış. Kasapmış, altın ziynet eşyaları üzerinde taşıyıp satarmış, denizciymiş. Bodrum’da bir kaç yer almış. Durumu oldukça iyiymiş.
Son zamanlarında ise hastalanmış. Uzun süre yatmış hastalığı döneminde. Yavaş yavaş herşeyi elinden gitmiş. Dara düşmüşler.
Anneme kızım bana bir sigara yak bakalım iyileşiyor muyum dermiş, sigaradan hiç zevk almayınca da hala hastayım, deyip üzülürmüş.
Bir gün kapıları vurulmuş hızlı hızlı anneannem gidip bakmış ki dedemin arkadaşlarından birisi. Adam dedemi sorup hemen kantarı istemiş. O zamanlar Bodrum’da kantarı olan bir kaç kişiden biriymiş dedem. Anneannem bekle biraz deyip dedemin yanına gelmiş.
-Arkadaşın kantarı istiyor vermeyeceksin değil mi, ne zamandır hastasın senin yanına bile gelmedi şimdi işi düşmüş geldi, demiş.
Dedem çağır arkadaşımı yanıma gelsin, kantarı da hazırla, onun bana borcu var o yüzden utanıp gelemiyordur, demiş.
Arkadaşı utana sıkıla yatmakta olan dedemin yanına gelmiş ve Pervolo hastasın ihtiyacın var ama ben sana borcumu veremiyorum çok mahcubum demiş.
Dedemde; sana kantarı bir şartla veririm. Bundan sonra her gün işin bitince bana uğrayıp o gün olanları anlatacaksın. Adam tamam pervolo demiş, kantarı alıp gitmiş. Ölene kadar her gün dedemin yanına uğrayıp çarşıda olanı biteni anlatmış.
Dedem bir gün anneanneme yani karısına, Gülizar bana veresiye defterini getir demiş. Anneannemde defterde borcu olanları çağırıp, borcunu isteyecek zannetmiş biraz ferahlarız hiç olmazsa diye düşünürken gözünün önünde defteri yırtmaya başlamış dedem.
Anneannem yapma bre pervolo demiş.
Dedem bu andan sonra bana kimsenin borcu yoktur bilesiniz demiş ve bir kaç gün sonrada vefat etmiş.
Annem derdi ki herhalde bizi borçlularla alacaklılarla muhattap etmek istemedi de defteri yırttı.
Tabii ki dedem Pervolo İbrahimin defteri neden yırttığını bilemeyiz ama bildiğimiz bir şey var ki artık böyle insanlar kalmadı.
Fotoğrafta elinde sigara olan dedem Pervolo İbrahim Çınar başka fotoğrafı yok. — Figen ışık ile birlikte.

Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir