İki kardeşin dramatik hayatı İsmail Selim Paşa ve Antonis F. Papadaki

Girit ve Girit Türkleri ile ilgili Haberler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Mesajlar: 5609
Kayıt: 05 Haz 2019, 22:41
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 1098 kez
Teşekkür edildi: 27 kez
İletişim:

İki kardeşin dramatik hayatı İsmail Selim Paşa ve Antonis F. Papadaki

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 04 Eki 2019, 18:38

İki kardeşin dramatik hayatı İsmail Selim Paşa ve Antonis F. Papadaki
Ismail-Pasha-the-Cretan-and-His-Horse-1890-640x445 (1).jpg
Ismail-Pasha-the-Cretan-and-His-Horse-1890-640x445 (1).jpg (72.04 KiB) 225 kere görüntülendi
(Bu, büyük ulusal hayırsever Antonios Papadakis (1811-1878) ve kardeşi Em. Gr.

Bu iki çocuk, kaderlerinin gidişatı farklı ve çapsal olarak zıt olduğundan, her biri kendi hikayesini kendi tarzında yapan Lasithi Psichro köyünün Papa Frangia Campani'nin çocuklarından daha fazla değildir. .)
İsmail Ferik Paşa'nın İzinde (Em. Gr. Papadakis)
- Hikâyemiz dostlarımız ve arkadaşlarımız 1823'te başlıyor. Daha sonra Mısırlı Regent, Sultan Mahmud'un talebi üzerine devrimi bastırmak için Hassan Paşa'nın Mısır ordusunun tımarhanesini Girit'e gönderdi. El değmemiş Plato Ağı'ndan geçerek Lasithi'yi ele geçirdi. Afet sırasında akıncıları köyün rahip Frangia Papadakis-Kampani'yi katlettiler ve üç oğlunu da yakaladılar. Bu çocuklardan biri olan Antonios Papadakis Konstantinopolis'e taşındı ve altı yıl sonra okudu ve aynı zamanda ticaretle uğraşan Odessa'ya kaçtı. 1839'da Atina'ya geldiğinde tasfiye ettiği ve kullandığı büyük bir servet aldı.

- Ailesinin geri kalanını ararken, İslâm'a dönüşen erkek kardeşinin Mısır ordusunda olduğu ve Ferik (Genel Vali) İsmail Selim Paşa olarak bilinen Genel rütbesine ulaştığı öğrenildi. Bu bilgiyi İskenderiye'deki ilk kuzeni olan kuzeni John Alexandre'dan aldı. Campanus daha sonra erkek kardeşinin Yunanistan'a dönmek istediği her şeyi açıkladıktan sonra İshmael'e transfer oldu. Reddetti ve kuzenine onunla kalmasını önerdi ve ona yardım edecekti. John, kabul gördü ve İshmael'in de yardımıyla, Lasithi'de Teknik Üniversite (Papadakio-Campania) olarak bilinen bir Pratik Teknik Okul oluşturmak için doğduğu için sağladığı büyük bir servet yarattı.

- Şimdi 1866-1869'daki büyük Girit devrimine ve iki kardeşin aktif rolüne geliyoruz.

.- Girit Merkez Komitesi'nin önemli bir üyesi ve devrimciler için önemli bir silah finansmanı olan Antonios.
- Zaten Mısır Ordusu Bakanı İsmail Ferik Paşa (Emmanuel), Türklerin yardımına gelen Mısır kuvvetlerinden sorumluydu. Türk-Mısır güçlerinin başkomutanı, "ATTILAS" olarak da bilinen eski bir Hırvat Hıristiyan olan Ömer Paşa idi. Ömer'in planının iki ana hedefi vardı: Sfakia ve Lasithi.
Zamanın popüler nedeni:

" Sfakia'yı Lasithi'yi yakmak için kesmezsem ve bu Apokoronas Girit'i dinlenmez
"

- Nisan 1867'de Sfakia'ya basmada başarısız oldu, doğuya döndü ve 10 Mayıs'ta Kandiye'ye ulaştı ve Lassithi'ye saldırı planladı. Doğu Girit'teki Lasithi, tahıl ambarıydı, aynı zamanda devrimcilerin sığınağıydı. Devrimcilerin Genel Lideri Mich. Yerel şeflerin bulunduğu kargalar Lassithi'ye erişimi engelledi.
Popüler muse yine var:

'' Bin Hoş Geldiniz 'Ömer Paşa T' 'Yüzen Olmadığımızı Sor Ve Bizi Getirmeye
Geldi' '

- Kastelli dışında, Ömer Kuvveti (25.000-32.000) toplandı. Mathias köyünde İsmail'in adamları için hala olası bir ISMIL PRINOS pozisyonu var. 19 Mayıs 1867'de Ömer, Lassithi'ye taşınması için Reşit Paşa veya Ali Rıza'yı (Türklerin Lideri) ve İsmail Ferik Paşa'yı (Mısırlıların Lideri) çağırdı. 21 Mayıs'taki devrimcilerin (3.000 yerel silahlı ve 700 Yunan gönüllü) şiddetli direnişine rağmen Lassithi'yi işgal ettiler. 21- 29 Mayıs tarihleri ​​arasında, Türk-Mısırlılar Lassithi köylerini yakıp sivilleri katlettiler. Limnakaro’yu yeniden inşa ettikten sonra, Devrimciler tekrar ve Cermiado’dan Marmatec’e inip işgalcileri (2.000 Türk-Mısırlı ölü, 150 ölü asil) yendi.

BİRLİK veya ÖLÜM

İsmail Ferik Paşa'nın Eylemi ve Ölümü (Em. Fr. Papadakis)

- Burada farklı görüşler ve düşünceler var. Bunların hepsini listeleyeceğiz:
- Sayfa 108'deki bilgilerin çoğunu elde ettiğimiz mükemmel IS ZİYARETÇİ KILAVUZU ¨ (2007 Belediye Sürümü) 'ne göre, 108. sayfadaki bilgilerin çoğunu elde ettik. uzaktan bile köyü felçten ölmüş olsa da hastalık düzelmedi. ”

- "KRETAN TARİHİ VE KÜLTÜRÜ" adlı kitabına göre Nick ikinci cilt. Panagiotakis (s. 400): Ι İsmail Kastelli Ovası'nda öldü ”Aynısı Theoharis Detorakis'in book KRET TARİHİ book (s. 372) kitabında da bahsedilmiştir.

- Geleneğe göre, Ömer ile Lassithi'ye geldiğinde, doğum yerini biliyor ve doğum hakkını biliyordu ve Ömer onu koydu ve öldürdü (zehirli bir kahve verdi). Aynı versiyon Rea Galanakis'in "İsmail Ferik Paşa'nın Hayatı" adlı romanında da anlatılmaktadır. Aynı zamanda Stergios Spanakis'in Lasithi Kalkınma Konferansı'na (Ağustos 1983) yaptığı mükemmel katkı, yani İsmail'in Spilia'daki Kandiye'ye döndüğü sırada Ömer tarafından zehirlenmiş olarak öldüğü anlamına geliyor.

.- 1866'da Arcadia Muharebesi'ne (ya da Apocoron Stylus Muharebesi'ne) de katılan başka bir geleneğe göre, bir voleybol serbest kuşatma yaralandı. Doktordan erimiş kalemi bacağından çıkarmasını ve kardeşçe para ile satın alındığından saklamasını istedi. Aynı efsanedeki bu travma daha sonra ölümüne yol açtı. - Ancak, 1867'de öldüğü kesin olarak, Kandiye'ye geçici olarak gömüldü ve daha sonra, kemikleri bir anıtın ve heykelinin bulunduğu Mısır'a transfer edildi.

- Şimdi birçok yönden anavatanına yardım eden diğer kardeşi Antonis Papadakis'e geri dönüyoruz. (Antonius, Konstantinopolis'te uzun süre kaldıktan sonra patronunun evinden kaçmayı başarır ve bir rehin sahibi olarak evini kiralayacak bir yer bulur. Odessa'ya giden ve böylece varile gizlenmiş bir Yunan kargo gemisi, Türk geleneklerinin sıkı kontrolünden başarılı ve kaçmış durumda. oturma, Besarabya ve Dobruca'da Earl Alexander Stourtzas tutulan sınırsız mülklerinin, için işe bekçi. Tarım ziraat mühendisi okuyan ve daha sonra hayvancılık ve organizasyon sürülerde uzmanlaşmış sonra gerekli bilgileri elde eder.

Akılcı sömürüleri Antonios Papadakis'in yeteneklerinden kaynaklandığı alışılmadık derecede yüksek hayvansal ve bitkisel sermaye getirileri, özellikle büyük kazançlar sunan Count Sturtza'ları tatmin ediyor, bu nedenle artan üretime katkısını kabul ediyor. Ticaretle uğraşır ve büyük zenginlik yaratır

. 1848'de Yunanistan'a kalıcı olarak döndü, Yunan vatandaşlığını aldı ve Atina'ya kalıcı olarak yerleşti. Kendi ülkesindeki faaliyetleri ve ağırlıklı olarak ithalat ve ihracat ticaretine atıfta bulunarak varlıklarını artırır. Her ulusal konuda öncüdür, sosyal ve diğer amaçlar için büyük miktarda para ile. Giritlerin yalnızca Türklere karşı devrimci mücadelesi için, kendi emrinde 2000 silah (Sa Sap) satın almış ve onları Girit'e göndermiştir. İradesiyle, tüm taşınabilir ve taşınmaz mallarını elden çıkaran Atina Üniversitesi'nin en büyük yardımcısı oldu. Bu bağış 1.105.922 GRD'ye ulaşmıştır Bu miktar bugün 3 milyar GRD veya 88470.00 Avro'ya tekabül etmektedir ki bu şu ana kadar büyük bir miktar olmuştur. A. Papadakis'in bursundan bugüne kadar Yunanistan'ın dört bir yanından gelen 2,500 fakir Yunanlı öğrenci okudu. Bu kategoriden ilki, 1883'te bu istekle okuyan deacon Nektarios Kefalas oldu. Ortodoks Kilisesi tarafından aziz ilan edilen, sonradan "Aegina'nın ünlü aziz Nektariosu" demek Pentapolis'in piskoposuydu.
1878'de öldü ve vasiyeti ile tüm mülklerini Atina Üniversitesi'ne bıraktı ve bugün hala Atina Üniversitesi'nin gelirinin üçte biri Papadakis'ten geliyor.)

- Rea Galanaki'nin "İsmail Ferrik Paşa'nın Hayatı" adlı mükemmel romanından bir kaç söz, tarihimizin trajik yüzünün ağzından çıkan sözler (sf. 167-168):

'' Ömer Paşa, ertesi gün dördüncü ve son savaşa neden oldu, rakip yeniden inşa etmeden önce. Ordunun bütün gücünü görerek, Korakas'lı asilerin bir kısmı Lassithi'ye geri çekildi, çünkü yeterli mühimmatları yoktu. Daha sonra Ömer Paşa orduyu ikiye böldü, kendi bölümüm Korak'ı takip etti, diğeri Germiado'da kalan diğer kaptanlara karşı döndü. Orada büyük bir kavga yaşandı. Mesa Lasithi'ye geri çekilen isyancılar tekrar üç bölüme ayrıldı. Son savaş gününde emir aldım. Bir bölümü takip ettim. Düzenli ordunun önündeki yaramaz Türk haçlıları bir şapel ve yel değirmeni yaktılar. Sonra bir köye ateş açtılar ve kız çocukları gittikçe kovalamaya başladılar.
Dürbünleriyle Psarou'nun tepesinden hareketlerini izledim. Hemen geri çekilmek için bir trompet sipariş ettim. Bazı yaramazlıklar disipline girmedi ve peşinden koşmaya devam etti.
Sonra ben, Mısır Savaşı Bakanı, Mısır Ordusu lideri bu seferde Girit, vatan, çocukluğumda Türkleşmiş ve en sonuncusu olan Atina'daki Papadakis’in kardeşi Düzenli Osmanlı ordusuna Osmanlılara ateş etme emri verdim. Ve olan da buydu. "

Metinlerden alıntılar
Alexander I. Klados
George Panagiotaki

Kitaplar
"Trajik Tarihsel tetralojisi - İsmail Paşa Selim ve Anthony F.Papadaki - iki kardeşin dramatik hayat"
George Prachin


https://cretablog.gr/%ce%b7-%ce%b4%cf%8 ... l4UxZbzN3c
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Mesajlar: 5609
Kayıt: 05 Haz 2019, 22:41
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 1098 kez
Teşekkür edildi: 27 kez
İletişim:

Re: İki kardeşin dramatik hayatı İsmail Selim Paşa ve Antonis F. Papadaki

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 04 Eki 2019, 18:39

İlginç bir haber olduğundan paylaştım.
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir