KABAK FİLİZİ YAHNİSİ (KOLOÇİTHOKORFES YAHNİ)

Girit Mutfağı
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 26 Tem 2020, 13:59

Malzeme:1,5 kilo kabak filizi,yarım kilo çok küçük kabak,2 patates,3 adet paşa biberi,1 çay bardağı zeytinyağı,1 baş soğan,2 domates,2 kaşık domates salçası,tuz.
Yapılışı:Tarladaki kabak bitkilerinde KABAK KALMAYINCA (ya da istenirse daha da önceden) toplanan kabak bitkilerinin uç filizleri alınır.Bu filizler uçlarından değil de kesilmiş olan dip kısımlarından başlayarak bir bıçakla başparmak arasına kıstırılan lifleri uca doğru sıyrılarak iplik iplik soyulup temizlenir.Filizler ve körpe yapraklar 5-6 santim boyunda doğranır.Bununla birlikte küçük kabaklar ve ayıklanmışbir iki patates doğranır.Ayrıca birkaç yeşil biber halka şeklinde doğranır.Hepsi yıkanır.Bir tencereye bir çay bardağı zeytinyağı ve içerisine iri bir baş soğan doğranır.Soğan sararıncaya kadar karıştırılarak pişirilir.Bir iki domates doğranır.Ayıklanmış olan kabak otu filizleri,patates ve biberler bir miktar da salça ve tuz ile birlikte tümü tencereye eklenir.Sebzeler sularını salıp çekinceye kadar arada bir karıştırılır.En sonunda yeteri kadar su eklenir ve patateslerin pişmesine kadar orta ateşte pişirilir.Soğuk olarak yenir.Eskiden İzmir pazarlarında özellikle kabak filizleri satılır ve tarafımızdan alınırdı.Artık rağbet azaldığından satılmaz oldu.Çeşmede tarlasından topladığı sebzeleri yol kenarındaki tezgahta satan bir köylüden bir gün kabaklarını tamamen topladıktan sonra bitki filizlerini toplamak için müsaade aldım.Pişirdikten sonra oluşan yemekten bir tabağı kendisine vermek ve pişirilişini de anlatmak yanlışlığını yaptım.Yemeği yedikten sonra çok beğendiğini söyleyen köylü ne yazık ki ondan sonra parası ile dahi olsa bana kabak filizi vermedi.
HER YÖNÜ İLE GİRİT
Prof.Dr.Hakkı BİLGEHAN

Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir