SAKIZ RECELİ

Girit Mutfağı
Cevapla
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Mesajlar:6927
Kayıt:05 Haz 2019, 22:41
Konum:İstanbul
Teşekkür etti: 1098 kez
Teşekkür edildi: 27 kez
İletişim:
SAKIZ RECELİ

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 07 Kas 2021, 18:32

SAKIZ RECELİ

Eski Girit Türklerinin yapmayı ve ikram etmeyi sevdikleri bir reçeldir. Çok baygın bir reçel olduğundan kahvaltılık olarak pek sevilmez ancak ev ziyaretlerinde birer ikişer kaşık ikram edilirdi. Bu gün özellikle Sakız adasına yakınlığı nedeniyle bu sakızı hazır olarak Çeşme'de bulmak mümkündür. Bu gün daha çok yapılan sütlaç, muhallebi, kazandibi gibi sütlü tatlıların hazırlanmasında damla sakızı yerine bir miktar sakız reçeli ilavesi şeklinde kullanılmaktadır.

Malzeme:


100 gram pudra şekeri, 3-4 parça damla sakızı, 2 Adet nohut büyüklüğünde bal mumu, 4 yemek kaşığı su, 2 yemek kaşığı limon suyu.

Yapılışı:


Sakız ile bal mumu derin dondurucuya konur.1-2 saat sonra sertleşince havanda dövülerek toz haline getirilir. Kullanılıncaya kadar yine soğukta bekletilir. Büyük bir cezve veya saplı sütlük içerisine pudra şekeri, su ve limon suyu hafif ateşte sürekli aynı yönde karıştırılır. Şeker önce erir ve beyaz olur. Karıştırdıkça erime tamamlanır ve berraklaşır. Bu esnada ocağın yanına konan bir tabağa arada bir eriyen sıvıdan damlatılır. Sıvı tabakta yayılıyorsa karıştırarak pişirmeye devam edilir. Eğer yanlışlıkla katılaşma ve dolayısıyla yeniden beyazlaşma fazlaya kaçacak olursa 1-2 kaşık su konur ve işe aynı şekilde yeniden başlanır. Karıştırırken bir süre sonra şurup yeniden beyazlamaya başlar. Tam bu sırada toz halinde bekletilen balmumu sakız karışımı azar azar eklenirken aynı yönde karıştırmaya devam edilir. Sakızın tamamı eklenince sakız reçeli tamam olmuştur. Oda sıcaklığında tutulur.

Lozan Mübadilleri Vakfı yayınları
Girit ve Giritli Türkler Kitabı

Prof.Dr. Hakkı Bilgehan
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir