Türkiye ve Yunanistan Arasında Büyük Nüfus Değişimi

Girit Belgeselleri
Kullanıcı avatarı
meaculpaksk
Teşekkür etti: 9 kez
İletişim:

Türkiye ve Yunanistan Arasında Büyük Nüfus Değişimi

Mesaj gönderen meaculpaksk » 03 Ağu 2019, 12:28

1923'teki Lozan Antlaşması'nın bir parçası olarak, Yunanistan ve Türkiye, her iki ülkede bugün hala süren etkileri olan büyük bir nüfus değişiminde iki milyon insanı yok etmeye karar verdiler. Sadece 1990'lardan bu yana, ayaklanmada ve ailelerinde yakalanan 'değişimlerin', Yunanistan ve Türkiye'deki atalarının köyleri olarak gördüklerini ziyaret etmeleri mümkün olmuştur.

Hüseyin Selvi beş yaşındayken Yunanistan'dan çıkmaya zorlandı, ancak 97 yaşındayken Türkiye'den bir köyde doğduğu köye seyahat edebildi. Değişimler, trenle ve denizle yürüyerek seyahat etmek zorundaydı ve bu mamut operasyonunda yer alan gemilerin çoğu taşmaya doluydu. Yaşlılar ve gençler özellikle şok edici seyahat koşullarından şikayetçiydi.

“Annem üç ya da dört yaşında olan ablamı denize atmak zorunda kaldı. Hatırlamıyorum ama annem bana böyle dedi” diyor Hüseyin.

İkinci nesil bir değişim olan Numan Toker, geç saatlerde annesinin zorla çıktığı Yunanistan'da da köye gitti. "Annemin son dileği oldu. Şimdi oradan suyu, mezarını getireceğim. Toprağı getireceğim ... Tekrar [köyü] görmeyi özlemişti ama hiç şansı olmadı. Onu alabilirdi. "Evet oğlum, lütfen. Gerçekten beni oraya götürür müsün? “Tabii ki dedim ama öyle olmam gerektiğini söyledim. Sonunda başaramadık” diyor ağlamaklı bir Numan.

Ataları, nüfus değişimine kadar, Yunanistan'da 400-500 yıl yaşadı. Annesinin öykülerini hatırlatan Numan şöyle diyor: “Ağladıkları, güldükleri ve ne yaptıklarından bahsettikleri günler. Türkiye'ye geri çağrıldıkları ve gittikleri gün, 500 koyun ve tarım arazilerini geride bıraktılar. Her şeyi geride bıraktılar. "

Nüfus değişiklikleri yirminci yüzyılın başlarında meydana gelmişti, zira eski imparatorluklar dağıldı ve yeni ulus devletleri ortaya çıktı. Fakat bu değişimler, sıklıkla yakalanan sıradan insanlar için karmaşık kimlik sorunlarına yol açtı.

Yunan Ortodoks Hıristiyanları ve Müslümanları, her zaman barış içinde olmasa da, yüzyıllardır Osmanlı yönetimi altında birlikte yaşamışlardı. Yunanlıların Osmanlı'dan bağımsızlık savaşı 1821 ile 1832 yılları arasında yapıldı ve Yunanistan'ın yeni devleti kuruldu. Bu, 1912 ve 1913 Balkan Savaşları'ndan sonra artan gerginlik yarattı. Yunanistan ve Balkanlar'da kalan Müslümanlar ayrımcılığa ve zulme uğradılar; Yunan Ortodoks Hıristiyanları ise Osmanlılar tarafından Ege bölgesinden kovuldular.

Birinci Dünya Savaşı'ndaki Osmanlı yenilgisinden sonra, muzaffer müttefikler eski imparatorluklarını bölmek için manevra yaptılar. Bu, 1919-1923 yılları arasında Türk Kurtuluş Savaşı ile savaşan Mustafa Kamal Atatürk tarafından yönetilen Türk milliyetçileri tarafından direndi.

İsviçre'deki Lozan'da bütün partiler 1922-23'te konferans masasına oturdu. Elde edilen Lozan Antlaşması'nın bir parçası, Yunanistan ile Türkiye arasında, çağdaş zamanların en büyük nüfusu içinde yaklaşık 1,5 milyon Rum Ortodoks Hıristiyan ve daha az sayıda Müslüman'ı zorla değiştirmek için bir anlaşmaya vardı.

Değişimler varış noktalarına vardıklarında, genellikle yeni topluluklarına entegre olan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlardı - ve bunların bazı sosyal, konut ve eğitim sorunları da devam ediyordu.

Dil hemen bir sorun oldu ve 1923'te Yunanistan'ı Türkiye'ye bırakan Nuriye Can'ın tüm Yunan konuşmacıları olduğu söyleniyor. İlk kuşak Türkçeyi kendi diliyle Yunanca büyüdükten sonra öğrenmek zordu.

Nuriye, “Evlendiğimde hiç Türkçe konuşamadım” diyor. "Kayınvalidem bana neden" inanmayanların "dilini konuştuğumu sordu," Neden babanın dilini konuşmuyorsun? "Diye sordu.

Avrupa Birliği ve Lozan Antlaşması Göçmenleri Vakfı tarafından desteklenen bir kültürel projenin bir parçası olarak, şimdi hem Yunan hem Türklerin karşılıklı ziyaretleri var.

Dedesinin köyünü bulan Evangelia Kiortci, "Bir onur borcu, büyük babalarımın doğduğu yere gelmek ve öpmek için ahlaki bir yükümlülük olduğunu düşündüm" diyor. "Onlar yapmadılar, ne ailem de üçüncü nesil bir mülteciyim ve geldim ... Yunanistan'a gittiler ve her zaman bu üzüntüye sahiplerdi. geri dönüp aynı yerde yürüyorum.

Dimitris Dayioğlu için, büyükannesinin kovulduğu Türk köyüne yapılan ziyaret, aynı derecede duygusal bir deneyim oldu. "Büyükannem için çok istedim"
Resim

Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

Re: Türkiye ve Yunanistan Arasında Büyük Nüfus Değişimi

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 03 Ağu 2019, 20:38

Hem LMV den Sefer Güvenç ve hem de gazeteci yazar İskender Özsoy'un emekleri takdire şayandır.Hem gidenler ve hem de gelenler büyük travmalar yaşamışlar yaşanan bu değişimlerde.Kısaca gözleri açık kalmış bu insanların.Ruhları şad olsun.Yaşanan bu depresyonu belki yok sayamayız ama her iki toplumun çocukları olarak,bu gün çekilen acıları yüreğimizde hissederek,sevgi ile el uzatarak onların yaşadığı travmaları bir daha yaşatmamak için çaba harcamalıyız.Yeni bir dünya ellerimizdedir,ülkemiz insanları ve başka halklar da bu acıları bir daha yaşamasınlar.Teşekkürler kardeşim
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 03 Ağu 2019, 20:41

Aklıma geldiği için şu ufak bir anektodu da eklemek istiyorum Orçun,

Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 03 Ağu 2019, 20:48

Aklıma gelmişken şu anektodu da düşmeliyim,sanırım 4-5 yıl önce Mersin Üniversitesi'n de ve LMV nin ortaklaşa düzenlediği bir sempozyuma katılmıştım.Konuşmacılardan birisi Asya Dernekleri yöneticisiydi ve sunumunu Türkçe yapıyordu.Çok şaşırmıştım,bir Yunanlı Türkçe sunum yapıyor diye.Biraz araştırınca konuşmacının Mübadele'de din temelli yapıldığından Hıristiyan Türk olan Karamanlı'lardan olduğunu öğrendiğimde gerçekten çok üzülmüştüm.Geçenler de bir video izlemiş ve paylaşmıştım.Video da ki ablamız türkçe konuşuyordu,Türkiye'de Rum olarak Yunanistan da ise Türk olarak aşağılandık diyordu.Anlaşılan asla insan olamayacağız galiba.:)

Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 03 Ağu 2019, 21:12

Erkekler ağlamaz diyenler halt etmişler.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir