GÖÇ BELGESELİ EL CEZİRE

Girit Belgeselleri
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

GÖÇ BELGESELİ EL CEZİRE

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 10 Eyl 2019, 22:27

<iframe src='' allowfullscreen frameborder=0></iframe>

1923’de Lozan Antlaşması’nın bir parçası olarak, Yunanistan ve Türkiye, bugün her iki ülkede de halen en uzun süredir etkilerinin hissedildiği kitlesel nüfus değişimlerinde iki milyon insanı sökmeyi kabul etti.

Borsalar yürüyerek, trenle ve deniz yoluyla seyahat etmek zorunda kaldı ve bu mamut operasyonuna katılan gemilerin çoğu taşma doluydu. Yaşlılar ve gençler özellikle korkunç seyahat koşullarından acı çekti.

"Annem, üç ya da dört yaşındaki küçük kız kardeşimi denize atmak zorunda kaldı. Hatırlamıyorum ama annemin bana söylediği şey bu," diyor beş yaşındayken Yunanistan'dan ayrılmak zorunda olan Hüseyin Selvi. .

97 yaşında, doğduğu köye geri dönebildi. Sadece 1990'lardan bu yana "değiş tokuş" ve ailelerinin Yunanistan ve Türkiye'de atalarının köyleri olarak gördüklerini ziyaret etmeleri mümkün oldu.

Evlerini bir karmaşa içinde bıraktılar. Terlikleri kapının önündeydi ve masadaki yiyeceklerdi. Erkekler evin anahtarlarını kemerlerinde tutuyorlardı, çünkü eve dönmekten çok eminlerdi.

İskender Özsoy, yazar

İkinci nesil bir borsa olan Numan Toker, aynı zamanda rahmetli annesinin zorlandığı Yunanistan'daki köye de gitti. Numan, “Bu annemin son arzusuydu. Şimdi oradan, mezarına su getireceğim. Toprağı getireceğim… Tekrar köyü görmeyi arzuluyordu ama hiç şansı olmadı” diyor.

Ataları, nüfus değiş tokuşuna kadar Yunanistan'da 400-500 yıl yaşamışlardı. Annesinin hikayelerini hatırlatan Numan, “Ağladı, güldü ve ne yaptıkları hakkında konuştular. Türkiye'ye geri çağrıldıkları ve gittikleri gün, 500 koyun ve tarım arazilerini geride bıraktılar. "Her şeyi geride bıraktılar."

Nüfus kayması, eski imparatorlukların dağılması ve yeni ulus devletlerin ortaya çıkmasıyla 20. yüzyılın başlarında meydana geldi. Ancak bu değişiklikler sıklıkla, içinde yakalanan sıradan insanlar için karmaşık kimlik sorunlarına yol açtı.
Yunan Ortodoks Hristiyanları ve Müslümanlar, her zaman tamamen barış içinde olmasalar da, yüzyıllar boyunca Osmanlı yönetimi altında bir arada yaşamışlardı.

Yunanlıların Osmanlılardan bağımsızlık savaşı 1821-1832 arasında yapıldı ve Yunanistan'ın yeni devleti kuruldu. Bu 1912 ve 1913 Balkan Savaşlarından sonra artan gerginliği yarattı. Yunanistan ve Balkanlarda kalan Müslümanlar ayrımcılık ve zulüm gördü, Yunan Ortodoks Hıristiyanları ise Osmanlılar tarafından Ege bölgesinden kovuldu.

DEVAMINI OKU: Türkiye, Yunanistan ve 'Soğuk Barış' dönemi

Birinci Dünya Savaşı'ndaki Osmanlı yenilgisinden sonra, muzaffer müttefikleri eski imparatorluklarını bölmek için manevra yaptılar. Buna 1919-1923 yılları arasında Türk Kurtuluş Savaşı’nda savaşan Mustafa Kamal Ata’nın önderliğindeki Türk milliyetçilerinin direnişi geldi.

İsviçre’deki Lozan’da, 1922-23’te tüm partiler konferans masasının etrafında oturdu. Ortaya çıkan Lozan Antlaşması’nın bir kısmı, Yunanistan ile Türkiye arasında, 1,5 milyon Yunan Ortodoks Hıristiyanını ve daha az sayıda Müslüman’ı, modern zamanların en büyük nüfus yer değiştirmesinde zorla takas etmek için bir anlaşma yapmıştı.

Borsalar varış yerlerine ulaştığında, genellikle yeni topluluklarına entegre olan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlardı - ve sosyal, barınma ve eğitim sorunlarının bir kısmı devam etti.

1923'te Türkiye'den ayrılan Nuriye Can, "Evlendiğimde Türkçe konuşamıyordum" diyor. “Kayınvalidem bana neden 'inanmayan' dilini konuştuğumu sordu. 'Neden babanın dilini konuşmuyorsun?' Sonunda Türkçe öğrendim. "

DEVAMINI OKU: Türkiye ve Yunanistan: eski alışkanlıklar zor ölüyor

Avrupa Birliği ve Lozan Antlaşması Göçmenleri Vakfı tarafından desteklenen kültürel bir projenin parçası olarak hem Yunan hem de Türklerin karşılıklı ziyaretleri var.

Büyükbabamın köyünü bulan Evangelia Kiortci, "Onurun borcu olduğunu, büyükbabalarımın doğduğu yeri öpmek için gelmek ve ahlaki bir zorunluluk olduğunu düşündüm." “Yapamadılar, ailem de olmadı ama ben üçüncü nesil bir mülteciyim ve geldim… Yunanistan'a gittiler ve hep bu üzüntüye sahip oldular. Hiç şansı olmadı. geri dön ve aynı yerde yürü. Derinden taşındım. "

Dimitris Dayioglu için, büyükannesinin atıldığı Türk köyünü ziyaret etmek, eşit derecede duygusal bir deneyimdi. “Büyükannem çok geri dönmek istedi. Ölüm döşeğinde“ Beni vatanıma, oğluma götür ki orada ölebilirim ”dedi. Ama onu alamadım, 1974'te öldü. Şimdi, onun köyündeki lambasını yakmak için onun adına gidiyorum "diyor Dimitris.

Bu ziyaretler, bugünün Türk ve Yunan toplulukları arasındaki anlayışı teşvik etmesine yardımcı olurken, orijinal nüfus değişiminin duygusal, politik ve sosyal mirasının birçoğunun üstesinden gelmesi için acı verici ve çok zor olduğu sorusu yoktur.

Hüseyin neden 92 yıl sonra Yunanistan'da evine döndü?
Kaynak: El Cezire
Geri bildirim gönder
Geçmiş
Kaydedilenler
Topluluk
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir