Giritli Vedat Akman

Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1097 kez
İletişim:

Giritli Vedat Akman

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 11 Kas 2019, 08:19

11 KASIM 2019 039.jpg
Makina Mühendisi Giritli Vedat Akman ağabeyimizi seviyor ve sevgiler sunuyoruz.
Sevgi ve saygılarımızla.
Admin
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1097 kez
İletişim:

Re: Giritli Vedat Akman

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 11 Kas 2019, 15:51

75339692_144219710213171_38541361477058560_o.jpg
75339692_144219710213171_38541361477058560_o.jpg (110.23 KiB) 131 kere görüntülendi
BABAM VE AMCAM GİRİT MEZALİMİNİ İLİKLERİNE KADAR HİSSETTİLER YAŞADILAR.

BABAM HASAN VİKAKİS AKMAN GİRİT KABDİYE 1910 DOĞUMLU.
AMCAM MEHMET VİKAKİS AKMAN GİRİT KANDİYE 1908 DOĞUMLU.

GİRİT te çocuk yaştan beri istemedikleri ne varsa hepsini yaşadılar.Girit te olan dostluklarda olmasa idi ÇEKİLMEZDİ BU DÜNYA BU HAYAT DEDİRTMİŞ.
Düşünün 6 yaşında bir çocuk evinde her Allah'ın gúnü muhabbet kendimizi korumak için ne yapmamız lazım muhabbeti.
Bu duygularla Mübadele yılı 1923 kadar neler neler çekmişler.Babam 13 yaşına kadar .
Amcam 15 yaşına kadar.
Evlerinde ve çevresinde olup bitenler olaylar bitmek bilmiyor.Kapının önünde bile tedirgin oynuyorlar.Çeteler ta şehirlere kadar indiği yıllar.1919 dan sonra Girit Kandiye de her gece
kendi mahallelerini korumak için gece sıra ile silahlı bekçilik yapmışlar. Babam bu duruma hiç anlam verememiş.
Amcam da aynı,komşularda aynı.
Dedeme sormuşlar bize neden düşmanlar.
Dedem yutkunmuş ne diyeceğini şaşırmış.
BU İNSANLAR KALICI DEĞİL GİDİCİ MERAK ETMEYİN GİDERLER DEMİŞ.ZAMANLA KALICI OLDUKLARI ANLAŞILMIŞ.
GECE EVLERİNİ MIH GİBİ KEPENLERİ KAPATIRLARMIŞ.BİRÇOK RUM KOMŞUDA BU DURUMDAN RAHATSIZMIŞ.FAKAT YAPACAKLARI BİR ŞEY YOKMUŞ.
BU DIŞARIDAN ADAYA GELENLER TAMAMEN MÜSLÜMAN TÜRK DÜŞMANLARI İMİŞ. GİRİT TEKİ FANATİKLERLE BİRLEŞİP ÇETELER OLUŞTURMUŞLAR.HER GECE BASKIN YAPMAYA BAŞLANMIŞ.KOMŞMUZ DİMİTRİ DEDEME HABER YOLLAMIŞ BU GECE BASKIN YAPACAKLAR KENDİNİZİ KORUYUN DEMİŞ.
BABAM VE AMCAMI BİR DÜŞÜNÜN 13..15 YAŞINA KADAR YAŞADIKLARINI.
O GENCECİK DİMALARINA KAZINMIŞ.
GİRİT TE ZULUMDEN BAŞKA BİRŞEY GÖRMEMİŞLER.GİRİT LİLER KENDİ ARALARINDA BİRLEŞMİŞLER KİMİN PROBLEMİ VARSA KOŞMUŞLAR YARDIM ETMİŞLER.
GİRİTİN KÖYLERİNDE YAŞAYANLAR MALINI MÜLKÜNÜ BIRAKIP YA GİRİTİ TERKETMİŞLER YADA ŞEHİRLERE YERLEŞMİŞLER.OLAYLAR OLAYLAR BİTMEK BİLMİYOR.1922 DE ARTIK BICAK KEMİYE DAYANMIŞ.GİRİT ADASI YAŞANMAZ BİR YER OLMUŞ.HER AİLE CAN DERDİNDE KENDİLERİNİ KORUMAYA ÇALIŞMIŞLAR.
TÜRKİYE DE İSTİKLAL SAVAŞI KAZANILMIŞ.
ATATÜRK GİRİTLİLERİ MÜBADELE İLE TÜRKİYE YE ALMAK İÇİN VENİZELOS LA EL SIKIŞMIŞLAR.
MAL MÜLK MÚBADELESİ İMZALANMIŞ.
ARTIK GİRİT ADASINDAN AYRILMALARI ELZEM OLMUŞ.GİRİT Lİ İNSANLAR EVLATLARIMIZ BARİ KURTULSUN DEMİŞLER.
ÇOK SEVDİKLERİ GİRİTİ TERKETMİŞLER.
BABAM BENİMLE HİÇ GİRİT ÇE KONUŞMADI.
GİRİT İ HİÇ ANLATMADI.
SANKİ GİRİT TE HİÇ YAŞAMADI.
TAKİ 72 YAŞINDA YATALAK HASTA OLUNCAYA KADAR.BİR GÜN BEN KENDİSİNE BABA GİRİT İ BİRAZ ANLATSANA BANA DİYENE KADAR.
BANA DEDİKİ HERGÜN BENİ ZİYARETE GEL SANA HEPSİNİ ANLATAYIM DEDİ.
BAŞLADI KURULMUŞ ZEMBEREK GİBİ ANLATMAYA DURDURABİLENE AŞKOLSUN.
AYNI KONULARI DEFALARCA ANLATTI DURDU.

BİR GÚN ŞUNU DEDİ.BİZİ ATATÜRK KURTARDI O MEZALİMDEN ÇEKTİ ALDI BİZİ DEDİ.GİRİT BİR CEHENNEM OLMUŞTU.ORADA YAŞAMAMIZ MÜMKÚN DEĞİLDİ.
BABAM VE AMCAM TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN SAVUNUCULARI OLDULAR.

BABAM HASAN AKMAN 7 YIL ASKERLİK YAPTI.BİRGÜNDEN BİR GÜNE ŞİKAYET ETMEMİŞ. NERDE İSE GİRİT İ UNUTMUŞ.
TÜRKİYE NİN HAYIRLI EVLADI OLMUŞ.

YÜCE ALLAH IN RAHMETİNE KAVUŞAN BU İNSANLARA MEKANLARI CENNET BAHÇESİ OLSUN DİYORUM.

VEDAT AKMAN
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir