İçeriğe git


Resim

Samsun'da Mübadele Kongresi


  • Please log in to reply
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1 hançer

hançer

    Advanced Member

  • Yönetici
  • 38.824 İleti

Yazma tarihi: 13 Aralk 2012 - 01:57

Samsun'da Mübadele Kongresi

Bu yıl altıncısı uluslararası katılımla gerçekleşti


10 Aralık 2012 Pazartesi 12:34
Resmi ekleyen

Samsun'da Mübadele Derneğince düzenlenen kongrenin açılışı büyük ilgi gördü. TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in onur konuğu olduğu yedi ülkeden 31 akademisyen ve araştırmacının bildiri sunduğu kongrenin açılış toplantısına katılım yoğun oldu.

Onur konuğu Meral Akşener'in yanı sıra yine partidaşı MHP milletvekili ve Türk Tarih Kurumu eski başkanı Yusuf Halaçoğlu ile CHP Samsun milletvekili İhsan Kalkavan ve Mübadil kökenli CHP Kırklareli milletvekili Mehmet Kesimoğlu kongrenin ilgi gören katılımcılarından oldu.

Kongreye Yunanistan'dan da 19 kişilik bir grup izleyici olarak katıldı. Yunanistan'dan gelen konuklar arasında ise Kavala vali yardımcıları ile belediye başkan yardımcıları ile Sarışaban Belediye Başkanı Savvas Michailodis, Tasos Belediye Başkanı Konstantinos Chatziemmanouil, Paggaion Belediye Başkanı Vasilelos Xoulogis dikkat çeken konuklar arasındaydı.


Kongrede neredeyse tüm Balkan coğrafyası sunulan bildirilerle temsil edildi. Lozan Mübadilleri Derneği üyesi ve web sitesi yazarları Esat Halil Ergelen ve Süreyya Aytaş ile üyemiz Filiz İrge’de kongrede bildiri sunan araştırmacılar arasındaydı. LMV Başkanı Ümit İşler’de kongrenin ilk oturumunun moderatörlüğünü üstlendi. Ayrıca üyemiz Kamil Oral’da kongreyi izlemek üzere İstanbul’dan kalkıp gelerek iki gün boyunca bizleri yalnız bırakmadı.
Dernek Başkanı Esat Ergelen’in sunduğu "Selanik salnamesinde Kavala" başlıklı bildiri gerek Kavala Belediye Başkan Yardımcısı Christodoulos Michalakis , gerekse Sarışaban Belediye Başkanı Savvas Michaoılıdıs’den ilgi gördü ve bu bildirinin Kavala ve Sarışaban’da da sunulmasını rica ettiler.


Bilimsel toplantıların sona ermesinin ardından Samsun Mübadele Derneği yöneticileri konuklarını Samsun ilinin tarihi ve turistik noktalarına mini bir gezi düzenledi. Bu gezide Paşamızı Samsun’a çıkaran Bandırma gemisinin replikası, Atatürk’ün Samsuna çıktığı iskele, Mübadele Derneğinin 30 Ocaklarda denize çiçek attığı Tütün İskelesi, ünlü Samsun Atatürk Anıtı ve Amazon heykelleri görüldü.

Kongrenin güzel bir yanı da daha önce memleket gezilerinde tanıştığımız Samsunlu dostlarla tekrar görüşmek oldu, Salih Selçuk ve Gürol Özoral’la uzun, uzun sohbet etme imkanı bulduk. Kısa süre önce yitirdiğimiz Aydın Apaydın ağabeyimizi ise gözlerimiz aradı, kendisini bir çok kez sohbetlerimizde anımsayıp rahmetle andık.http://www.lozanmuba...gresi-h349.html

2zpt954.jpg

 

İthela naha miya,angala sa thalasa meğali

Na hanese opu ca pas kodamu nase pali.

 

İsterdim olsun bir deniz kadar büyük bir kucağım

Nereye gidip kaybolsan yine yanımda olasın.


#2 hançer

hançer

    Advanced Member

  • Yönetici
  • 38.824 İleti

Yazma tarihi: 13 Aralk 2012 - 02:13

Mübadele Kongresi

8/9 Aralık'ta Samsun'da...


22 Kasım 2012 Perşembe 22:11

Resmi ekleyen

8/9 Aralık tarihlerinde Samsun Mübadele Derneğinin düzenleyeceği uluslararası katılımlı kongrenin detaylı programı belli oldu. Şeref Konuğunun Meclis Başkanvekili İstanbul Milletvekili Meral Akşener olan kongreye bu yıl neredeyse tüm Balkan ülkelerinden katılım var.

Kongre çerçevesinde Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Başkanı Ümit İşler, LMV Yunanistan Temsilcisi Tanaş Çimbis, Lozan Mübadilleri Derneği (LMD) Başkanı Esat Halil Ergelen, LMD Yönetim Kurulu üyesi Filiz İrge'de kongre süresince Samsunlu mübadillerle birlikte olacak. Ayrıca Esat Ergelen, Tanaş Çimbis ve Filiz İrge kongreye birer bildiri ile katkıda bulunacak.


http://www.lozanmuba...gresi-h343.html

2zpt954.jpg

 

İthela naha miya,angala sa thalasa meğali

Na hanese opu ca pas kodamu nase pali.

 

İsterdim olsun bir deniz kadar büyük bir kucağım

Nereye gidip kaybolsan yine yanımda olasın.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı

Reklam

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player