İçeriğe git


Giritli ÜnlülerimizProf. Dr. Hakkı Bilgehan'ın yaşamından kesi...

Oca 01 2013 06:09 | hançer in Giritli Ünlülerimiz

Prof. Dr. Hakkı Bilgehan'ın yaşamından kesitler


Resmi ekleyen


http://www.kenthaber...3a-640a7d6ad527


Bir kariyerin öyküsü
Bir çocukluk anısını dinleyelim:


"Okul öncesi çocukluğukdan çok şeyler anımsamıyorum.Bebekliğimde çok ağlarmışım. Susmam için babam, evimizin Rum sahibinden kalma yaldızlı kalın çerçeve içersindeki tuval üzerine yağlı boya ile yapılmış çember çeviren çocuk tablosunu bir tüy ile dövermiş. Nedense ben de susarmışım. Sonradan uslu bir çocuk olduğumu hatırlıyorum. Annem beni her ev ziyaretine götürdüğünde sandalyeye oturur hiç kalkmazdım. Yardımcı kız Pervin ablanın görevi biz çocuklarla ilgilenmekmiş. Bizi elimizden tutar gezdirir komşulara götürürdü."

Bu anıların sahibi Prof. Dr. Hakkı Bilgehan'dan başkası değil.
Prof. Dr. Bilgehan üniversite'deki görevinin yanı sıra
geniş çevresinin ışığı altında Girit ile İzmir arasında da ciddi birkültür köprüsü gibidir.
Geçtiğimiz günlerde yayınladığı "öyküm" isimli kitabını okuyanlar, bu teşhimize hak vereceklerdir.
* * *
Hakkı Bilgehan'ın doğum tarihi 12 Nisan 1926...
Gazi İlkokulu ve İnönü Lisesi'nden sonra İstanbul Tıp Fakültesi ve ardından Ege üniversetesindeki akademik kariyer...


Ve bir Girit anısı...
"Babam ve annemin Girit'teki yaşamları çok iyi imiş. Hiçbir eksikleri yokmuş. Oturdukları kendi evleri kalburüstü zenginlerin semti olan Kandiye'nin merkezi yerinde Defterdar Ahmet Paşa mahallesindeki uzun sokakta iki katlı, arkası bahçeli bir evmiş. Babam, manifatura ticareti yaparmış. Ayrıca irat sağladığı mülkleri ve dükkanları da varmış..."
* * *
Hakkı Bilgehan, o yıllarda havaların çok soğuk olduğunu anlatıyor.

Paltosu yoktu.
İç çamaşırı olarak annesinin Amerikan bezinden diktiği atlet ve donları giyerdi küçük Hakkı. Kışın ayrıca elde eğrilmiş, ham yünden örülmüş kısa kollu yün fanila giyerdi.
Aile fakirdi. Nadiren yeni ayakkabı alınırdı. Uzun süre giyilmesi için büyükleri tercih edilirdi.


Bilgehan o günleri anlatıyor:
"Ayakkabı pençeleri bir süre sonra delinirdi. Onları pençeletecek paramız da olmadığından, babam içlerine karton kesip koyarak delikleri kapatmağa çalışır, yağmurlara kadar böyle idare ederdik."


Giritteki yaşam seviyesini, İzmir'de önce bulamamıştı aile...
* * *
Hakkı Bilgehan'ın lise yıllarında İkinci Dünya Savaşı vardı.
Harp yayılıyor ve sınırlarımızı zorluyordu. Türkiye önemli sayıda gençleri silah altına almaya başlamıştı. Bazıları ikinci kez askere alınıyordu.
Hakkı Bilgehan lise ikinci sınıfa geldiğinde, her yaz 20'şer günlük askeri kamp zorunluluğu getirildi.


Bilgehan'ı dinleyelim:
"Ekmek, Sümerbank ürünleri, kömür karneye bağlandı. önceleri kişi başına 300 gram olarak verilen ekmek, sonraları 250 ve en son 150 grama düşürüldü. Bir ara siyah bakla ekmeği yemek zorunda kaldık."
Ekmek sıkıntısına ek olarak o yıllarda piyasalardan birçok mallar kayboldu, hepsi karaborsaya düştü.
* * *
Türkiye'de bir neslin nasıl yetiştiğinin, o zorlu yılların arasından nasıl yükselip, varlığını ülkesine ve milletine adayışının bir belgesidir bu anılar.
İşte o Hakkı Bilgehan, kaderin fırtınalı dünyasını da aşacak, akademik kariyerinin zirvesine ulaşacaktır.
1949 yılında İstanbul Tıp Fakültesini bitiren Bilgehan'ı, askerlik sonrası Zonguldak ve İzmir Eşrefpaşa hastanelerindeki görevlerinden sonra Ege üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görüyoruz. Bunu 1971 - 74 arası Tıp Fakültesi Dekanlığı, ardından 1977- 80 arasında da Ege üniversitesi Rektörlüğü izledi.
Kariyerinin doruğundaki Prof. Dr. Hakkı Bilgehan gerekeni yaptı ve 1993 Temmuz'unda emekli oldu.Sevim Bilgehan ile evli olan Prof. Dr. Hakkı Bilgehan'ın bir kızı ve iki torunu var.

ERKİN USMAN

GİRİT’Lİ TüRKLER BULUŞTU
Girit Türkleri Kültür ve Dostluk Derneği’nin organize ettiği gecede, Prof. Dr. Hakkı Bilgehan’a teşekkür plaketi verildi. Girit Türkleri Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Erol Şekeramber ve yönetim kurulu üyeleri Birsen Koban, Demir Uzun, Esin Kurt, Nigar Balım ve Feridun Güntekin’in katkılarıyla düzenlenen gece Prof. Dr. Hakkı Bilgehan’ın özgeçmişinin misafirlere okunmasıyla başladı.
Resmi ekleyen
Girit kültürü hakkında engin bir bilgiye sahip olan geniş çevresinin ışığı altında Girit ile İzmir arasında ciddi bir kültür köprüsü görevi gören Bilgehan’a Girit Kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı bir de teşekkür plaketi verildi. Yunanlı Prof. Dr. Dimitris Kiçikis, ressam ve yazar Ferda Bozoklar Ardalı’nın yanı sıra çok sayıda davetli katılımıyla gerçekleşen gece Giritli gençlerin müzik dinletisiyle renklendi. Şarkılara eşlik ederek eğlenen misafirler ayrıca Prof. Dr Hakkı Bilgehan’ın “Girit”, ressam ve yazar Ferda Bozoklar Ardalı’nın “Eleni’nin Kızı Halime” kitaplarına da isimlerine imzalanmış olarak sahip olma şansına erişti. Bir sonraki toplantı konuğunun Ferda Bozoklar Ardalı olacağını söyleyen başkan Erol Şekeramber konuşmasına şöyle devam etti: “1999 yılında kurulan derneğimiz düzenlediği toplantılarla Girit’li Türklerin kültürlerini rahatça yaşamalarını aralarında kaynaşmalarını sağlamayı amaçlarken Girit kültürünün de unutulmamasını amaçlıyor.

Girit’e ve Girit kültürüne ne şekilde olursa olsun destek veren tanınmasını sağlayan herkese bu derneğin kapıları açıktır. Bu amaç çerçevesinde onuruna kokteyl düzenlediğimiz Prof. Dr. Hakkı Bilgehan’ı aramızda görmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz, Girit Kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı kendisine çok teşekkür ederiz.”


Her Yönüyle Girit kitabı
öNSöZ

Kendimi anlamaya başladığım çocukluk yaşlarından beri evimizde her gün ve hepsi Giritlice konuşan anne ve baba tarafı akrabalarımın bir araya geldikleri günlerde Girit'ten bahsedilmemiş olduğu günler enderdir.Ben bu ortam içerisinde büyüdüm.Ana dilim,Türkçeden önce Giritlicedir.Konuşulan konular ailelerimizin Girit'teki yaşamları,Girit'teki komşuları ile olan ilişkileri,Girit doğasının verimliliği ve orada geçen mutlu günleri üzerine olurdu.Bir taraftan Rum komşuları ile kardeşçe geçinirlerken,diğer yandan özellikle Yunanistan'ın kışkırtması ile çıkan karışıklıklardan çektikleri korkular,bu kargaşalık zamanlarında evlerine kapandıklarında Rum komşularının her sabah evlerine uğrayarak hatırlarını ve bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sormalarını anlatırlardı.

Sohbetlerinin arasına sık sık ekledikleri maniler,Girit atasözleri ve deyimleri,hikayeleri ve diğer anlattıklarının bir çoğu hafızamda kalmıştı.Biz büyüdük,onlar göçtü ve bizden sonraki üçüncü kuşaklar gelince özellikle bu kuşaklarda,dedelerinin Girit yaşamları ve Girit kültürü hakkında gittikçe artan orandaki ilgileri ortaya çıktı.Bu ilgi İzmir'de Girit Türkleri Kültür ve Dostluk Derneğinin,Giritturk.com(şu an org)internet sitesinin,İstanbul'da Lozan Mubadilleri Vakfının ve diğer bazı kentlerimizde Girit ve Giritlilerle ilgili derneklerin doğmasına yol açtı.O zaman Girit kültürünün önemli bir yükünü taşıyan biz ikinci kuşak (Aslında birinciye çok yakın olan bir kuşak)Giritlilere,bu kültürü yeni kuşaklara aktarmak görevi düştü.üyesi olduğum Site ve Derneğe elimden geldiği kadar yararlı olmaya çalıştım.Ama bu kez birikimlerimi kağıda dökerek daha yararlı ve kalıcı olmayı düşündüm.Diğer Giritlilerin kaynaklarından da yararlanarak derlemek suretiyle oluşturduğum bu kitap öylece meydana geldi.Giritlilere sevgi ile sunarım.
Prof.Dr.Hakkı Bilgehan
KİTAPLARINA BİR GöZ ATALIM

öYKüM
Resmi ekleyen
Yazarı: HAKKI BİLGEHAN
Yayınevi:
Yayın Yeri: İZMİR
ISBN NO:
Yayın Yılı: 1996
Dili: Türkçe
Temel Mikrobiyoloji ve Bağışıklık Bilimi


Temel Mikrobiyoloji ve Bağışıklık Bilimi. 10. Baskı
Prof. Dr. Hakkı Bilgehan. 2002 yılı basımı 622 s. kitap
İsteme Adresi: Barış Yayınları/ Fakülteler Kitabevi,
Klinik Mikrobiyolojik Tanı
Resmi ekleyen

Hakkı Bilgehan
Eylül 2004 / 4. Baskı / 777 Syf.
Seçkin yayıncılık

Kitabın künyesi

Tıpta yıllardır mikrobiyoloji konusundada yazdığı kitaplarıyla bilinen Prof. Dr. Hakkı Bilgehan, bu kitabında doğduğu Girit adasının kültürünü ve hakkında merak ettiğiniz her şeyi anlatıyor.

HER YöNü İLE GİRİT
Resmi ekleyen
Prof. Dr. Hakkı Bilgehan
2011, 466 sayfa
ISBN 978-975-6751-11-4
Barış yayınları / Fakülte kitapeviTıpta yıllardır mikrobiyoloji konusundada yazdığı kitaplarıyla bilinen Prof. Dr. Hakkı Bilgehan, bu kitabında doğduğu Girit adasının kültürünü ve hakkında merak ettiğiniz her şeyi anlatıyor.  • Girit'in Kısa Tarihi
  • Girit'in Dili
  • Giritli Türkler'in Dili ve Kökenleri
  • Girit Dilindeki Türkçe Sözlükler
  • Girit Manileri
  • Manilerle Yazılan öykü, Şarkı, Destan ve Diğerleri
  • Girit Atasözleri ve Deyimleri
  • Girit Yemekleri
Girit'ten Resimler ve Belgeler

Read story →    0 comments    -----


Reklam

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player