İçeriğe git


Girit Haberleri


MERSİN’DE BİR GİRİTLİ KÖYÜ, MELEMEZ

Mar 04 2014 04:14 | hançer in Girit Haberleri

MERSİN’DE BİR GİRİTLİ KÖYÜ, MELEMEZ

Resmi ekleyenİçel Sanat Kulübü ve Mersin Giritliler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Girit Mersin Mübadillerin 90. Yılı Etkinlikleri” Giritlilerin Mersin’de ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Melemez Köyü’nde gerçekleştirildi.
2014-02-25 - 09:52

Mersin’de Bir Giritli Köyü “Melemez”
İçel Sanat Kulübü ve Mersin Giritliler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Girit Mersin Mübadillerin 90. Yılı Etkinlikleri” Giritlilerin Mersin’de ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Melemez Köyü’nde gerçekleştirildi.
Giritlilerin ve Mersinlilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikler köyün girişinde Mersin Giritliler Derneği yöneticisi Cahit Arseven ve genç kızlar tarafından  kırmızı karanfillerle karşılandı.

Resmi ekleyen
Mersin ve komşu kentlerden gelen ziyaretçiler eski okulun önünden köy meydanına kadar yürüdü. Köy merkezinde hazırlıklarını tamamlamış köyün Giritlileri konuklarına yeni kaynatılmış faskomilya ve peksimet ikram edildi.Köyün Girit kültürünün etkileri köyün eski sokaklarına sinmiş,onları meraklı gözlerle araştıran konuklar,ekmek fırınlarını,zeytin ezme tezgahlarını, geçmişte şarap üretilen depoları,mahzenlerin izlerine ulaşıldı.Hala dokuma tezgahının başında yaşamını sürdüren  90 yaşındaki ninenin  çalışmalarına tanıklık edildi.Köyün her yeri konukların ağırlanması için gayretleri görülmeye değerdi.Köyün orta yerindeki kahvehaneler,sokak içleri insan kaynıyordu.Tezgahlar kurulmuş,yılın yeni zeytinleri,peksimetler,faskomilya demetleri,şişelenen zytinyağlarının yanında Girit’e özgü  köyde üretilen şarap akşama kalmadan kapışıldı.
Konuklar arasında Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu ve eşi de vardı. Mersin Üniversitesi’nden öğretim üyeleri,sanatçılar,yazarlar,doğa severler  etkinliklere renk kattı.Evler konuklara kapılarını açmış,kahveler içildi,ardından sakızlı şerbetler.Pikaplardan mizik setlerinden Girit şarkıları yüreklere işliyordu.

Resmi ekleyen

Öğlen Giritlilerin özel menülerinden seçilmiş yemekler;bakla pilavı,şevketibostan,marasa,patatesli-yumurtalı  sugato,işkembe yahnisi  ve Girit’e özgü ekmek dilimleri. Konuklar  uzunun kuyruklar oluşturdu.
Etkinlikler köyün orta yerinde konuşmalarla sürdü, Girit şarkıları okundu,maniler söylendi, anılar tazelendi. Mersin Giritliler Dernek Başkanı Dr. Hüseyin Şendağ,”Girit kültürünü çocuklarınıza öğretin,o yaşananlar unutulmasın,atalarının yaşadıkları acısını tatlısını öğrensinler.”dedi. Şendağ,Girit’e zaman zaman ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirterek köklerinden kopmadıklarını,kültürel arası ilişkilerle geçmişte yaşanan acı hatıralar yerine Girit ve Türkiye arasında köprüler kurarak birbirine yaklaşan ortak kaderi paylaştıkları coğrafyanın iki halkında barış ve huzur içinde yaşamaları gereğinin altını çizdi.Kültürel ve sanatsal etkinlikler yaptıklarını,bu tür etkinliklerle geçmişte yaşananları unutturmamak,Giritlilerin kültürünü Mersin’de yaşayanlara tanıtmak,onlarla paylaşmak,kültürel mirasımızı da genç kuşaklara öğretmeyi amaçlıyoruz açıklamasında bulundu.İSK adına bir konuşma da Girit mübadillerinin torunu Fazıl Tütüner yaptı,Tütüner,”Girit kültürünü yaşatmayı amaçladıklarını, Girit ile Mersin arasında kültürel ve sanatsal köprülerin temelinin atıldığını;karşılıklı olarak Mersin’de ve Girit’te konserler verildiğini belirtti. Tütüner, bu etkinlikler kültürel zenginlik olduğunu,iki ulus arasında  barış ve hoşgörüye hizmet etmektedir.Bu kültürel etkinlikler her yıl daha canlı ve etkin kutlanacağı açıklamasında bulundu.Çalınan şarkılar eşliğinde oyunlar oynandı,halaylar çekildi.

Resmi ekleyen
Girit Mersin Müballerinin 90.Yıl Etkinlikleri pazartesi günü Atatürk Parkı’nda denize çiçek bırakmanın ardından Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu .İleri İlkokulunda iki oturum şeklinde düzenlenen  etkinliklerde Mersin Girit Türkleri Dostluk Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Şendağ, İstanbul Girit Türk Platformu Başkanı Hüseyin Hançer,İSK Başkanı Eyüp Dinç,Mübadil  torunu Fazıl Tütüner,Pof. Dr Nüket Adıyeke,Yrd.Doç. Ercan Sepetçioğlu,Yrd.Doç. Dr. Aslı Com,Okutman Melike Kara’nın  konuşmasın ardından  “Sevgili Limon Ağacım” film gösterilerinin ardından Girit Mezeleri’nden oluşan akşam yemeği ile sona erdi. Salih Pala/ MERSİN KENT HABER


Read story →    0 comments    -----

Girit (Knossos Sarayı)

Mar 02 2013 03:27 | hançer in Girit Haberleri

emir erginhttp://blog.milliyet.com.tr/emirerginGirit (Knossos Sarayı)

Resmi ekleyen

Girit

Yunan Adaları'nın en büyüğü Girit hayatımda trafik sıkışıklığı gördüğüm ilk ve tek adadır. Bir günde gezilecek bir ada değil. Heraklion denen merkez ve Minos uygarlığının sarayı Knossos' u ziyaret etmek 1 tam gününüzü alacaktır.

Girit' te havalimanı bulunuyor. Yolculuğumu gemiyle yaptığım için limanın merkeze 10 dakika yürüme mesafesinde olduğunu söylebilirim. Limandan çıktığınızda sağ tarafa yöneldiğinizde 5 dakika sonra sol tarafta otobüs durağı yer alır. 2 numaralı otobüs her 20-30 dakika da bir Knossos' a doğru yola çıkar. Gidiş-dönüş 3 euro.  Arkeolojik alana vardığınızda giriş kuyruğu sizi bekler. Hatta içeride taht odasına girmek için daha da uzun bir sıra karşınıza çıkabilir. Sarayın temellerini net bir şekilde görebilirsiniz. Taht odası iyi korunmuştur. Sarayı keşfeden Sir Artur Evans' ın bilgilerine göre freskler yeniden oluşturulmuş. Saray yüksek bir konumda yer alır ve denizden uzaktır. Büyük parça keramikleri, freskleri ve kral odası sizleri Yunan öncesi döneme götürecektir.

Tekrar limana dönersek, otobüs durağını geçtiğinizde sağ tarafınızda Venedik limanı yer alır. Tam karşı da aslanlı çeşmeye uzanan , hediyelik eşyalar ve kafelerin olduğu ana cadde gözükür.
Bu caddeden yukarı doğru devam ettiğinizde klise ve önemli yapıları farkedersiniz. Aynı şekilde yukarı doğru devam ettiğinizde mısır çarşından geçersiniz. İçeride 1924' e ait Uzo veya Yunan bira içen yaşlılarla dolu bir iki masa sahibi bir mekan var. Mezeleri denemek ve biraz mola vermek için doğru yer.

Limandan çıktıktan sonra otobüs durağı ve Venedik Limanı' nı geçerek devam edersiniz solunuzda Tarih Müzesi' ni biraz daha devam ederseniz de Doğa Müzesi' ne varırsınız. Tarih Müzesi' ne gittiğimde bir bölümün adadaki Osmanlı Dönemi için ayrıldığını  gördüm. Adaya Bektaşiliği yaymak için gelen Bektaşi Dedelerinin resimleri yer alır.  En üst katta ise Zorba isimli romandan tanıdığımız Kazancakis' e ayrılmış bir bölüm var. Bodrum için Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir ne ise Girit içinde Kazancaki o konumdadır.  Giritle özdeşleşmiştir.

Ada genişliği sebebiyle şehire daha çok benziyor.  Varlığı günümüze kalmamış, bölge bölge hisarlara rastlayabileceğiniz bell belirsiz bir sur ile çevrilidir. Venedik hakimiyeti, Osmanlı hakimiyeti, İtalya hakimiyeti ve şimdi Yunan hakimiyeti...

http://emirergin.blo...yugu-girit.html

Read story →    0 comments    -----


Girit'te Ambulans Devrildi!

Oca 01 2013 05:04 | hançer in Girit Haberleri

Girit'te Ambulans Devrildi!Girit'te EKAB ambulansında meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybederken bir kişi de yaralandı...Yunanistan'ın Girit adasında Hızır Acil Servis (EKAB) ambulansında meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybederken bir kişi de yaralandı.

Girit'in Kandiye ve Resmo şehirleri arasında bugün sabah saat 09: 00 sularında meydana gelen ambulans kazasında ambulansın çarptığı otomobilde bulunan 2 kişi ise hafif şekilde yaralandı.

Girit'te otoyolda seyreden acil servis ambulansı şoförünün kontrolü kaybettiği ve bir otomobile çarparak devrildiği bildirildi. Bu sırada meydana gelen üç patlamaya oksijen tüplerinin sebep olduğu belirtilirken, ambulans ve bir otomobil ateş topuna döndü. Yunan televizyonlarının yayınladığı görüntülerde ambulans ve otomobilin tanınmaz hale gelmesi dikkat çekti.

Ambulansta bulunan üç kişiden acil servis müdürü ile görevli bir kişi feci şekilde hayatını kaybederken şoförün ise hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Otomobilde bulunan iki kadın da hafif şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı, olaya ilişkin araştırma yapılması talimatı verdi.


Bu haber 13 Aralık 2012, Perşembe 10:51 tarihinde eklendi.

Read story →    0 comments    -----


Reklam

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player